וויין רוני

לא בא לי כ”כ לכתוב על פתיחת העונה של היונייטד. גם כי היא זוועה וגם כי התגובות אליה מוגזמות. כי עזיבה של ענק כמו סר אלכס היא טראומתית מספיק מבלי שנוסיף לה גם את העזיבה של דייויד גיל וכי הגיע כבר הזמן שאוהדי היונייטד יצטרכו להפנים שלמחליף המיועד מגיע המון זמן חסד. והרבה מבינים. אבל הרוב שופטים אותו על כל החלטת הרכב וכל חילוף. וגם כי נולדה לי תינוקת קטנה ופתיחת העונה של היונייטד מצריכה הרבה יותר ניתוח ממה שאלה הקטנה מאפשרת לי כרגע.

מה שכן בא לי לכתוב עליו, זה האיש שלטעמי הוא הבעיה הכי גדולה של מנצ’סטר יונייטד כיום. ויין רוני. כשראיתי את דף ההרכב מול ריאל מדריד וקלטתי שוויין רוני בחוץ, הייתי בהלם. בהתחלה לא הבנתי איך אפשר לעלות למשחק כזה בלעדיו. ככל שהדקות נקפו, הבנתי איך ולמה. ושבעה חודשים אחר כך, נמאס לי. אני רוצה שהוא יעוף. לטובת המועדון.

איך זה קרה? איך הגעתי למצב הזה? בוא נחזור קצת אחורה ונתחיל בנקודה קרובה יותר להתחלה:

אוקטובר 2010 – הפיצוץ של רוני עם דיוויד גיל וסר אלכס יוצא לאור. וויין רוני מבקש לעזוב את היונייטד. הטיעון הרשמי – הוא לא מאמין שהיונייטד מתקדמת מקצועית בהתאם לשאיפות שלו. שזו מבחינתי דרך יותר יפה להגיד “תראו, אני רוצה ימבה כסף, אבל לא נותנים לי. אני לא רוצה להגיד את זה ככה כי זה יפגע לי בתדמית, אז אני מאשים את הגלייזרים, זה נשמע יותר טוב”. באופן מדהים, הסתבר לרוני שהכיוון המקצועי של היונייטד כן מתאים לשאיפות שלו ב-ד-י-ו-ק באותו זמן כשנתנו לו חוזה ענקי.

אחרי שהפיאסקו נגמר והחוזה החדש נחתם, וויין רוני אמר בכמה הזדמנויות שונות שהוא מתחרט על הבלגאן וכי בקשת העזיבה הייתה הטעות הכי גדולה שעשה. שלוש שנים אח”כ, אני מבין בדיוק למה הוא מתכוון. וויין רוני לא מצטער על שביקש לעזוב. הוא מצטער שדיבר על זה עם התקשורת.

מאי 2013 – אחרי חודשים של שמועות, סר אלכס פרגוסון מוציא את המרצע מן השק ומודיע פומבית שוויין רוני ביקש בעל פה לעזוב את היונייטד. מאותו רגע ועד אוקטובר 2013, יעברו חמישה חודשים של שמועות, כתבות וספקולציות בנושא, עד שוויין רוני ידבר.

אני רוצה שתחשבו על זה לשניה אחת. סר אלכס מודיע שוויין רוני ביקש לעזוב? רוני לא מדבר. מויס מודיע ששוחח עם רוני שיישאר במועדון? רוני לא מדבר. ראיון של מוייס מוצא מהקשרו וכמעט כל עיתון בממלכה מריץ כתבות על רצונו של רוני לעזוב? רוני לא מדבר. צ’לסי מגישה שתי הצעות לרכישת וויין רוני ונדחית? רוני לא מדבר. רוני לא משחק באף אחד ממשחקי ההכנה בגלל פציעות, מה שרק מתדלק את גל השמועות על עזיבה? רוני לא מדבר. ז’וז’ה מוריניו מתראיין לבי.בי.סי ואומר מפורשות – צ’לסי לא הייתה מגישה הצעה על שחקן של היונייטד בלי עידוד מכיוון השחקן? רוני לא מדבר.

כשוויין רוני כן מדבר, איך הוא מסביר את השתיקה שלו? “רציתי להתרכז בכדורגל”. טיעון כל כך מעליב. אם היה האדון הנכבד באמת כל כך רוצה להתרכז בכדורגל, אז הוא היה מחסל את מחול השדים הזה. הודעה קצרה באחת ממגוון הערוצים בהם וויין רוני מתקשר עם העולם הייתה מספיקה. פייסבוק, טוויטר, סוכן, מועדון, מקורבים, יונת דואר. הודעה אחת הייתה מחסלת את כל גל השמועות ובאמת מאפשרת לוויין רוני להתמקד בכדורגל. הודעה שלא באה. ובל נשכח את הסתירה התהומית בין הסיטואציה הנוכחית לבין בקשת העזיבה הקודמת: וויין רוני רצה בהתחלה לעזוב כי היונייטד לא הייתה חזקה מספיק לטעמו, אבל כשהיא מתחזקת ומביאה את שחקן השנה בפרמייר ליג ושחקן השנה בבונדסליגה, רוני נלחץ מהתחרות ושוב רוצה לעזוב? נשמע הגיוני?

בואו נוסיף עוד משהו קטן – באימון של היונייטד, כניסה של פיל ג’ונס גרמה לוויין רוני לחתך מאסיבי בראשו. הוא נעדר מהמשחק מול ליברפול ושוחרר מסגל הנבחרת. ההיעדרות הזאת מהנבחרת גררה גל קטנטן של ביקורת מצד אוהדי הנבחרת. גל שהתמקד בעיקר בטוויטר ולא היה משמעותי במיוחד. אבל לוויין רוני זה הספיק והוא פעל במהירות בכדי להעלים את הביקורת באמצעות פרסום תמונה בטוויטר של החתך בראשו.

בואו נחשוב על זה רגע. חודשים על גבי חודשים של ספקולציות מאסיביות על עזיבת היונייטד לא מפריעים למר “אני מתרכז בכדורגל”  מספיק בכדי שיוציא הודעה בנושא והוא לא אומר מילה, אבל פחות מ-24 שעות של ביקורות לא משמעותיות במיוחד מאוהדי נבחרת אנגליה מפריעות לו וגוררות תגובה רשמית? מוזר.

אז הנה השני סנט שלי, זו רק תיאוריה, אבל היא נשמעת הרבה יותר הגיונית מ”לא דיברתי כי אני מתרכז בכדורגל”: וויין רוני בן 28, עם שנתיים לסיום החוזה המאסיבי שלו, אחרי עונה לא כ”כ טובה מבחינה אישית ובשנת מונדיאל. החוזה הבא שעליו רוני יחתום הוא כנראה החוזה הגדול האחרון בקריירה שלו. אבל מה? היונייטד לא ממהרים לתת לו חוזה כזה. יש להם עוד שנתיים ובהתחשב בגיל ובאורח החיים הלא כ”כ ספורטיבי שלו, הם מעדיפים לחכות לפני שיתחייבו.

במקביל, הביקוש לשירותיו של רוני בחו”ל לא גבוה במיוחד אחרי העונה האחרונה. בהתחשב בכך שאלא אם אנגליה תיתן פתאום מונדיאל גדול (מה שלא סביר בהתחשב בזה שהם פשוט לא נבחרת טובה במיוחד), הביקוש אליו בחוץ לא הולך לנסוק בעונה הבאה. וויין רוני מצא את עצמו בבעיה.

ואז הגיעה המתנה של רוני. הודעת הפרישה של סר אלכס. פתאום רוני מצא עצמו עם האפשרות לדחוק את היונייטד לפינה. המנג’ר החדש שמונה ליונייטד צריך להפגין כוח, צריך להראות שהיונייטד עדיין חזקה שהוא חזק. זה לא משתלב כל כך טוב עם אובדן פוטנציאלי של וויין רוני, בטח לא אם זה יהיה ליריבה באנגליה. אז הנציגים של רוני מתחילים לעבוד. הם שולחים רמזים. קצת לארסנל, אבל בעיקר לצ’לסי. אחרי שמונה שנים בלי תואר, מעבר של רוני לארסנל לא כל כך מפחיד את היונייטד וכנראה גם לא קוסם לרוני. אז מתמקדים בצ’לסי. גם לצ’לסי הרעיון מתאים. מאוד. חסר להם חלוץ ולהתחזק בעמדה החלשה שלהם תוך שהם מנחיתים מכה ליריבה השנואה נשמע מפתה מאוד.

וזה בדיוק מה שצ’לסי ניסתה לעשות. ואם לוויין רוני היה אכפת אפילו קצת ממנצ’סטר יונייטד, הוא לא היה מאפשר לגל השמועות הזה להתחיל, לא כל שכן להימשך. אבל לא אכפת לו. אז הוא דוחק את היונייטד לפינה. והוא לא מדבר לתקשורת. בשביל מה? הרי אם לא ידבר, אחר כך תמיד יוכל למכור שקר כלשהו לאוהדים שיגרום לו להיראות בסדר. משהו בסגנון של “לא דיברתי כי רציתי להתרכז בכדורגל”.

וקצת אחרי שהעונה מתחילה, וויין רוני ממשיך להשתמש בכוח שלו לרעת המועדון. הוא סוף סוף מדבר. ומה יש לו להגיד? שהוא רוצה לקבוע את העמדה בה ישחק. שהוא יודע שזה קצת אנוכי, אבל הוא צריך לחשוב קצת על עצמו.

סליחה, אבל עבור הכסף שוויין רוני מרוויח מאת ובזכות מנצ’סטר יונייטד, הוא צריך לחשוב יותר על הקבוצה ופחות על עצמו. רבע מליון פאונד לשבוע בהחלט מקנים למועדון את הזכות לקבוע באיזה עמדה וויין רוני ישחק ואם זה לא מתאים לו, אז שיבקש לעזוב ועל הדרך יודיע שכל עוד הוא לא מקבל את מבוקשו, אז הוא מוותר על המשכורת שלו. אבל לדרוש לקבוע היכן הוא ישחק, לא להתחייב למועדון ועל הדרך להמשיך לקחת את הכסף? קצת חוצפה.

ומה לגבי הפן המקצועי? ובכן, וויין רוני משחק בעמדה הכי חשובה לקבוצה מבחינה התקפית. הוא משחק מתחת לחלוץ, עמדה בה הוא יכול גם לתרום מבחינת הבקעה כמו שמתאים לו, גם לעזור מקצועית לקבוצה וגם לזכות בתהילה. מה רע? ובכן, מה שרע זה האופן בו וויין רוני מתפקד. אני מאוד שמח שהוא עושה ספרינטים מדי פעם (משכורת של רבע מליון פאונד לשבוע כבר אמרנו?), אבל בעמדה הזאת, וויין רוני אמור לחבר בין הקישור להתקפה ולגרום לחלק ההתקפי של היונייטד להיראות טוב. ובכן, החלק ההתקפי של היונייטד לא נראה טוב וזה בעיקר בגלל וויין רוני. הוא לא יוצר מספיק מצבים לאחרים, לא מניע כדור כמו שצריך, לא כובש הרבה (למעט במצבים נייחים) ופשוט לא משפר את הקבוצה. מה הוא כן עושה? הוא מסביר לתקשורת שהוא חושב קודם על עצמו, הוא נותן ספרינטים מדי פעם והוא מנסה לדחוק את המנג’ר לפינה. משהו בסגנון “תן לי מה שאני רוצה או שאני עוזב. בנוסף לכל הצרות, אתה באמת רוצה להתמודד עם מצב בו השחקן הכי מסוקר שלך עובר ליריבה לצמרת?”. ומוייס עד עכשיו נכנע. הוא משבח אותו בתקשורת בכל הזדמנות, משבץ אותו בעמדה קריטית לקבוצה, הוא אפילו נתן לו את סרט הקפטן פעמיים. ואני די מבין את מוייס. איזה ברירה יש לו? בסיטואציה בה שוחטים אותו על כל חילוף וכל החלטה בקשר להרכב, מישהו באמת חושב שהוא יכול להיכנס עכשיו לקרב חזיתי עם וויין רוני?

כרגע, וויין רוני לא מועיל למנצ’סטר יונייטד. לא בהתנהלות התקשורתית שלו ולא ביכולת שלו על כר הדשא. מה שגרוע מכך, כנראה שהוא לא כל כך מעוניין בזה. זה כנראה כרגע לא כל כך עולה בקנה אחד עם האינטרסים שלו. אבל הוא מנסה למכור לאוהדים משהו אחר. הוא מנסה למכור שהוא כוכב, שכל מה שקורה מסביב זה בכלל אשמת מישהו אחר והוא בכלל רק רוצה להתמקד בכדורגל. העיקר שתקנו עוד חולצה שלו או מוצר שהוא מפרסם.

אז אחרי שבעה חודשים של מחול שמועות, אחרי שוויין רוני סוף סוף שובר שתיקה ומדבר, ואחרי עוד משחק בינוני מינוס שלו, לי נמאס. או שיתחיל להועיל לקבוצה, או שיילך. ד”ש לרומאן וז’וז’ה. תחביא את קולין, ג’ון טרי בשטח.

19.10.2013         תגים:     אלכס פרגוסוןדייויד גילדייויד מוייסוויין רונימנצ'סטר יונייטד