טיול לאנגליה – חלק ב’ – תחבורה

טיסות | תחבורה | מה לעשות – לונדון | מה לעשות – מנצ’סטר | יום המשחק | סיכום

תחבורה בינעירונית

רכבות:

על אף שבריטניה הייתה חלוצת השימוש ברכבות, המערכת הזו אינה מהמאפיינים בהם הבריטי הממוצע יבחר להתגאות בהם בפני זרים. איחורים, תקלות, שביתות ועוד אפיינו אותה לאורך השנים. בשנים האחרונות המצב טוב יותר, ורכבות מהירות הוכנסו לשימוש, דבר שקיצר את זמן הנסיעה מלונדון למנצ’סטר, הרלוונטית לנו, משמעותית- לשעתיים וכמה דקות. התמחיר לעומת זאת, נשאר אחד מפלאי תבל, וחלק מאותה הוויה בריטית ייחודית. אם תעשו סקר מקרי בקרון הרכבת שלכם, ותשאלו נוסעים כמה כל אחד שילם, סביר להניח שלא תיענו ולו גם בתשובה זהה אחת. המחיר נקבע עפ”י תאריך ההזמנה, ועפ”י שעת הנסיעה המבוקשת. פערי המחירים הם אדירים, ממחיר חד ספרתי ועד מאות פאונדים לכיוון. על כן מי שיכול, מוטב שיזמין מוקדם ככל שניתן, וינסה להתאים עצמו לשעה בה הרכבות זולות יותר.

מאחר וישנם אוהדים רבים הנוסעים מלונדון או מאחת התחנות שבדרך למשחקים במנצ’סטר, הדבר חשוב שבעתיים, במיוחד במשחקי הליגה בסופ”ש. אם נתקלתם במחיר גבוה מאוד בקו הישיר, ניתן לחפש נסיעה למנצ’סטר דרך קו מקביל שנוסע צפונה, הכולל החלפה בתחנה בדרך ועליה על רכבת למנצ’סטר. חיבור טוב בין שתי רכבות, עשוי במקרים מסוימים להוסיף זמן לא רב מדי לנסיעה, ולחסוך מאות שקלים. התחנות הרלוונטיות הן Crewe ו-Stafford.

בהזמנת הרכבות ניתנות שתי אופציות למשיכת הכרטיסים, במכונה אוטומטית, שנמצאת בתחנות הרכבת והנקראת Fast Ticket, והדפסה במדפסת ביתית. שימו לב שבחירה באופציה הביתית מבטלת את האפשרות לשנות את זמן הנסיעה במקרה הצורך.

הרכבות יוצאות מתחנת Euston בלונדון, ומגיעות לתחנת Piccadilly במנצ’סטר.

קישורים מומלצים עם המידע על רכבות:

אוטובוסים:

ישנן שתי חברות נוסעות על הקו בין לונדון למנצ’סטר. הראשונה, Mega Bus, מציעה מחירים זולים מאוד, שמתחילים לעתים בפאונד אחד. ככל שמקדימים להזמין מראש באינטרנט, המחיר זול יותר. השנייה, National Express, מציעה תעריפים גבוהים יותר, אך גם כרטיסים מוזלים להדפסה ביתית.(FUNFARE TICKET – ללא אפשרות להחליף שעות נסיעה)

אם החלטתם לנסוע בקו מנצ’סטר-לונדון באוטובוס, מומלץ מאוד להזמין את הכרטיסים כמה שיותר זמן מראש באינטרנט. כמו כן, אם תזמינו נסיעה בשעות העומס, קחו בחשבון שייתכן שבגלל הפקקים האוטובוס יאחר להגיע ליעד. יחד עם זאת, אם תזמינו נסיעה בלילה, רוב הסיכויים שהאוטובוס אף יקדים במעט את ההגעה ליעד(והמחיר יהיה נמוך).

התחנה המרכזית בלונדון ממוקמת מדרום לתחנת הרכבת Victoria, ושמה זהה. ל-National Express יש תחנה גם בגולדרס גרין.

התחנה המרכזית במנצ’סטר, Chorlton, ממוקמת במרכז העיר.

קישורים מועילים:

תחבורה עירונית

לונדון:

משדות התעופה לעיר:

מ-Heathrow ניתן לנסוע ברכבת התחתית, ברכבת אקספרס, או ברכבת רגילה.האופציה המהירה היא שירות האקספרס, שמגיע ב-15 דקות לתחנת Paddington, והוא גם היקר שמכולם. האופציה השנייה היא נסיעה ברכבת רגילה, שמגיעה אף היא לאותה תחנה בזמן של כחצי שעה ומחיר נמוך ביותר מ 50%. האופציה האחרונה היא נסיעה ברכבת התחתית, שהיא גם הזולה אולם גם האיטית ביותר. הקו המגיע לשדה התעופה הוא הקו הכחול, Piccadilly, שעובר דרך נקודות שונות במרכז העיר. מי שיבחר באופציה הזו, מוטב שיקנה כרטיס משולב לנסיעה באותו היום (או כבר לכל השבוע, בהתאם לזמן השהייה, הסבר בהמשך) שיאפשר נסיעה בכלל מערכת התחבורה.

מלוטון ניתן לנסוע באוטובוס או ברכבת. האופציה הראשונה יכולה להיות זולה מאוד אם מזמינים שבועות מראש ובזמנים מסוימים, אולם יש לקחת בחשבון זמן נסיעה ארוך יותר בשעות היום ( מה שלא נכון למשל לגבי מי שיגיע בטיסת Easyjet הנוחתת בלילה, אז הכבישים ארוכים והדרך ללונדון נעשית כולה על אוטוסטראדה). לאוטובוס מספר תחנות עצירה לאורך הדרך, מברנט קרוס שבצפון לונדון, ועד תחנת האוטובוסים המרכזית בויקטוריה.

לתחנת הרכבת שליד שדה התעופה ניתן להגיע בשאטל פנימי, כשזמני הנסיעה נעים בין 30 דקות ביום ועד 45 דקות בלילה. הרכבות מגיעות לתחנת St. Pancreas.

קישורים שימושיים:

תחבורה בתוך לונדון:

מערכת התחבורה בלונדון עלולה לבלבל תחילה את המבקר הבתול, אולם לכשמתרגלים מוצאים אותה נוחה למדי. לא תמיד יעילה אמנם- פקקים ברחבי העיר, או בעיות שונות ברכבת התחתית העלולים להוציא אדם שפוי מדעתו…- אבל נרחבת ומגיעה לכל חלקי העיר. המערכת מורכבת מרכבת התחתית, רכבת עילית, רכבת קלה, ואוטובוסים, ומחולקת לאזורים (1-6 במעטפת לונדון).

ניתן לרכוש כרטיס יומי או שבועי- Travelcard, או לקנות כרטיס בשם Oyster, כרטיס אלקטרוני שניתן לטעון עליו כסף או כרטיסים יומיים או שבועיים. היתרון בכרטיס הנטען הוא נוחות השימוש, ובטעינת כסף המערכת מחשבת לבד את כמות הנסיעות ובאיזה אזור, ובכל מקרה לא תשלמו יותר ממחיר כרטיס יומי, כך שמי שיעשה רק נסיעה אחת או שתיים ביום יחויב בהתאם וישלם בפחות (בניגוד ל- Travelcard שם המחיר הוא יומי). יש לשים לב שבימים רגילים ישנם תעריפים שונים, לפני ואחרי 9:30 בבוקר. כרטיסים שבועיים תקפים לכל השעות, וכמו כן כרטיסים יומיים בסופ”ש.

למי ששוהה בעיר בסופ”ש, חשוב לעקוב אחר עבודות המתבצעות בהם וגורמות לקווים מסוימים להיסגר. יש לקחת זאת בחשבון גם בהזמנת מלונות ותכנון לבילויים, ועל כן רצוי להסתכל לפני שמזמינים, ב- Service Update באתר www.tfl.gov.uk שבו גם מסלולים, מחירים וכל מה שרציתם לדעת על תחבורה בלונדון.

מנצ’סטר:

משדה התעופה לעיר:

שרות רכבות פועל בין השדה לתחנת Piccadilly(מרכז מנצ’סטר), הנסיעה קצרה וזולה.

תחבורה בתוך מנצ’סטר:

מנצ’סטר, העיר השנייה בגודלה באנגליה, מרושתת ברכבת קלה הנקראת METROLINK המגיעה לרוב המקומות החשובים בעיר. בנוסף, במרכז העיר ישנן שלושה קווי אוטובוס מעגליים חינמיים אשר העירייה מפעילה לרווחת התושבים. שלושתם יוצאים מתחנת הרכבת PICADILLY, ומגיעים לכל הנקודות בעלות החשיבות במרכז העיר.

קישור שימושי:

www.gmpte.com

הגעה לOLD TRAFFORD

התחבורה הציבורית לאצטדיון מגוונת, ניתן להגיע ברכבת הקלה, אוטובוס, או בשירות רכבת מיוחד, וכמובן במוניות.

רכבת קלה:

שני קווים מגיעים לקרבת האצטדיון. ממרכז העיר (או מתחנת Piccadilly) ניתן לעלות על הרכבות בכיוון Eccles או Media City UK ולרדת בתחנת Exchange Quay או Pomona, או על רכבות בכיוון Altrincham ולרדת בתחנת Old Trafford. האצטדיון מרוחק מספר דקות הליכה מהתחנות ונראה בבירור, ובכל מקרה לכו אחרי ההמון. הרכבות בד”כ עמוסות מאוד, ובסיום המשחק ישנם תורים ארוכים, כך שמי שממהר לתפוס רכבת צריך לקחת זאת בחשבון.

רכבת:

לOld Trafford תחנת רכבת משל עצמו, הפעילה רק בימי משחקים ויוצאת מתחנת Piccadilly. שלוש רכבות יוצאות אחרי ולפני המשחק בזמנים שונים, והנסיעה קצרה, צפופה אך מומלצת, בוודאי לממהרים או למגיעים או נוסעים ללונדון. עדיף לשריין כרטיסים מראש (www.nationalrail.com, הרכבת תופיע בלוח הנסיעות כשבועיים לפני המשחק ).

אוטובוסים:

האופציה הפחות נוחה, שכן הגעה לכיוון האצטדיון בימי משחקים דרך כבישים לא מומלצת. למי שבכל זאת ישקול, הקווים הם 250,256, 263 ויוצאים מתחנת Piccadilly Gardens במרכז העיר. למי שיגיע ברכב, המועדון מפעיל חניונים סביב האצטדיון, וכמו כן ישנם גם חניונים פרטיים. חניות פרטיות בעייתיות יותר ומומלצות פחות, אלא אם כן מתמצאים ומכירים את האזור (למי שמעוניין בהמלצה, פנו אלינו). המלצת המועדון- תגיעו עם רכבת או עם רכבת קלה!

09.09.2010