טיול לאנגליה – חלק ג’ – בילויים, אטרקציות וכללי

טיסות | תחבורה | מה לעשות – לונדון | מה לעשות – מנצ’סטר | יום המשחק | סיכום

לונדון:

עבורי, אין כמו לונדון. סמואל ג’ונסון, סופר שהתפרסם במילון האנגלית שהוציא לאור, אמר עליה: מי שעייף מלונדון, עייף מהחיים. אפשר לבקר בה עשרות ומאות פעמים, בלי להרגיש קצה קצהו של מיצוי.  על העיר נכתבו עשרות מדריכים בעברית (ספריו של דני קרמן מומלצים בחום לוהט) והמידע זמין באינטרנט, ועל כן אסתפק במספר מצומצם של המלצות, שיש בהן טעם שלאו דווקא תפגשו בד”כ, או בהמלצות כלליות.

בשל המגוון העצום (אין עיר בעולם שמתקרבת למספר המוזיאונים שיש ללונדון להציע) והאפשרויות העומדות בפניכם, וכדי להתעדכן באירועים, פסטיבלים, ותערוכות נוכחיות, יש להיכנס לאתר www.visitlondon.com. המידע מרוכז גם בעלון חודשי בשם  London – planner המחולק במלונות או בלשכות התיירות בשדה התעופה, תחנות רכבת או הלשכה המרכזית שליד כיכר פיקדילי, ומומלץ עד חובה להשיגו. שם תמצאו מידע על אין ספור המוזיאונים והפעילויות. כחלק מהדיכוטומיה הבריטית, שאותה הכרנו קודם במערכת הרכבות, גם כאן העלות נעה בין מחירים מופרזים לחלק מהאטרקציות והמוזיאונים לחינם אין כסף. עשרות מהמוזיאונים המפורסמים, כמו המוזיאון הבריטי, מוזיאון האימפריה הבריטית, Tate Modern + Tail Gallery, המוזיאון הימי, מוזיאון העיר, מוזיאון המדע, מוזיאון הטבע ועוד רבים וטובים פתוחים לקהל ללא עלות. אחרים מוצעים בעלות סמלית. אולם מוזיאונים ואטרקציות אחרים, כגון Tower Bridge, חדרי המלחמה של צ’רצי’ל, מוזיאון גשר לונדון,  גני קיו, מוזיאון התחבורה, ארמון המפטון, קתדרלת סט. פול, גלגל הענק ה’London Eye’, הצינוק של לונדון, מוזיאון מאדאם טוסו ועוד, יקרים להחריד.

ישנן שתי דרכים לחסוך בעלויות: הראשונה, רכישת כרטיס מרוכז למספר ימים, הנקרא London pass. האתר: www.londonpass.com. המעניק כניסה לעשרות מוזיאונים ואטרקציות. הכרטיס אינו זול כשלעצמו, ומשתלם למי שיתכנן את המסלולים בקפידה, וינצל אותו לכמה שיותר אתרים. האופציה השנייה רלוונטית למי שיש בידיו כרטיס רכבת תקף לזמן השהות (כלומר ליום ההגעה במקרה של נסיעה חד צדדית לעיר, או לכל השהות במידה ורכש כרטיס הלוך וחזור) ומציעה כניסה של שניים במחיר אחד לאתרים ואטרקציות שונות. יש להיכנס לאתר, להיכנס למקום המבוקש, ולהדפיס שובר, אותו מציגים בכניסה. נא לשים לב לתנאים המדויקים, המחייבים שכל אחד מהצמד חייב להחזיק בכרטיס תקף, ושמדובר בכרטיס רכבת עילית בלבד, ולא בכרטיס הרגיל הנמכר לתחבורה הפנימית בלונדון, אלא אם הוצא ע”י משרד של הרכבת העילית. הדרך לוודא הינה, אם מופיע על הכרטיס הסימן של הרכבת, בצורת חץ כפול.  לפרטים מדויקים ופירוט המקומות- www.daysoutguide.co.uk. שתי האופציות כוללות גם הנחות שונות במסעדות.

כפי שאמרתי, אסתפק במספר המלצות, שמחוץ למסלול הרגיל של התיירים:

Geffrye museum: מוזיאון חביב המתאר את התפתחות החיים הבריטיים במאות האחרונות, דרך הצגת חדרים אופייניים מכל התקופות. הגעה מתחנת Old Street  ואח”כ אוטובוס 243, או Liverpool Street ואח”כ אוטובוסים 149 או 242.  הכתובת: 36 Kingsland Road, כניסה חינם.

Ragged school museum: מוזיאון קטן ומקסים הנמצא בבנין המקורי בו למדו ילדים בסוף המאה ה19, באזור שהיה עני ומוזנח ומתאר את אורח חייהם ואת הכיתות המקוריות בהן למדו. הגעה מתחנת Mile End, ומשם ברגל. הכתובת 46-50 Copperfield Road, הכניסה חינם. המוזיאון נמצא ליד סופה תעלת ריג’נט, עליה פרטים בהמשך, ולמי שמעוניין יכול לנצל ולשוטט לאורכה קמעה.

את שני המוזיאונים ניתן לשלב ביחד (Mile End נמצאת שתי תחנות לאחר Liverpool Street על הקו האדום- Central).

מוזיאון חיל האוויר הלאומי: מאות דגמים של מטוסים מכל השנים, הדמיות טיסה בתלת מימד ושחזור הקרב על בריטניה. הגעה מתחנת Colindale ומשם הליכה ברגל (מספר דקות) או אוטובוס 303. הכתובת: Graham Park Way, Hendon, הכניסה חינם.

מוזיאוני ספורט:

  

מאחר שבאוהדי כדורגל עסקינן, לונדון מציעה אופציות כאלה למכביר. מביקור באצטדיוני כדורגל של המועדונים הגדולים או האצטדיון הלאומי בוומבלי, דרך מוזיאון הטניס בוימבלדון, ועד מוזיאון הרוגבי, באצטדיון טוויקינהאם הלאומי ומגרשי הקריקט בלורדס. מי שיבקר במוזיאוני הטניס והרוגבי,  כדאי לנצל את ההזדמנות ולבקר בפארקים הסמוכים, ובכפרים העירוניים המקסימים שהם ממוקמים בקרבם או בתוכם.

מוזיאונים לתחביבים קטנים:

נסו את מוזיאון המניפות, חדר הניתוח הישן, חדריה של פלורנס נייטינגל, מוזיאון הגינון, מוזיאון התעלה. ישנם עשרות מוזיאונים קטנים בלונדון, המלצתי היא לבחור שניים שלושה בכל ביקור (וכמובן שהמלצתי היא לבקר באנגליה, ואת קבוצתנו האהודה, לפחות פעמיים שלוש בשנה 🙂

המוזיאון האחרון שעליו אמליץ, הוא המוזיאון היהודי, שנפתח מחדש לפני מספר חודשים, לאחר שנים של שיפוצים. וממוקם בכתובת 129-131 Albert Street בשכונת קאמדן, בסמיכות לשוק המפורסם ולריג’נט פארק. טרם הייתי בו, ואני מקווה שהכסף הרב והשנים שהושקעו בו, שינו את פניו. הכניסה בתשלום.

שווקים:

 

לונדון היא עיר של שווקים. עשרות רבות של שווקים יש ברחבי העיר, מגדולים ונרחבים ועד קטנים וצנועים. אין לוותר על קאמדן לוק, גריניץ’, שוק האוכל בורו (שליד הלונדון ברידג’ ובהמשך לטיילת הנפלאה של הגדה הדרומית, ששום ביקור בלונדון אינו שלם בלי סיור בה), פורטובלו- כולם שוקי סופ”ש, קובנט גארדן היומי וספיטפילדס שליד Liverpool Street, היומי אף הוא, אבל אליו יגיע גם מי שיבוא לחפש מציאות בפטיקוט ליין או אוכל מסורתי בבריק הליין הסמוכים בימי ראשון.  מחוץ למסלולים הרגילים, קפיצה קטנה לשוק Walthamstow – תחנת רכבת באותו שם – שוק הרחוב הארוך באנגליה, או Brixton – גם הוא בתחנת רכבת בשם זהה- שוק אתני עם מוטיבים אפריקאיים, תגוון את יומכם.

טבע:

לונדון היא עיר כפרית למדי, ומלאה בפארקים ושטחים ירוקים. זורמות בתוכה תעלות מים נעימות, וחלקים גדולים בה אינם נראים כמו עיר בה חיים קרוב ל-8 מיליון איש. הפארקים בהם משוטטים רוב התיירים הינם Hyde Park, וסט’ ג’יימס, הסמוכים, וריג’נט, והם לא זקוקים ליחסי ציבור. אולם מרחק נסיעה לא ארוך יביא אותנו לפארקים גדולים ויפים לא פחות. מי שיסע דרומה להמפטון קורט, יטייל גם בבושי פארק הסמוך. מי שיקבל את המלצתי למוזיאון הרוגבי, או גם לא, יבקר בפארק ריצ’מונד הענק והנפלא, וכנ”ל מי שיבקר בוימבלדון הלא רחוקה. בצפון העיר נמצא המפסטד הית’, על בריכות השחייה שבו, נופו הפראי, והקונצרטים שנערכים בקצהו הצפוני בקיץ (לרגלי בית קנווד, שמוכר מסרטים כגון נוטינג היל).

דרך אחת להגיע להמפסטד הית’ ולשלב טבע ועניין שכמעט אינו מוכר לתיירים הינה בדרך העוברת במסילת רכבת נטושה, ממשיכה לגבעות הייגייט ,אל הפארק ובית הקברות המפורסם שלה ומסתיים בהמפסטד הית’. ההתחלה היא בתחנת Finsbury Park, יורדים ומחפשים את הכניסה לפארק הסמוך באותו שם. משם בוחרים בשביל השמאלי החולף ליד מגרשי טניס, ואחרי כ-200 מ’ ישנה פניה שמאלה היוצאת מהפארק ועוברת על גשר רכבת. חוצים אותו ומימין הכניסה ל-Parkland Walk.

מדובר על מסילת רכבת שננטשה לפני עשרות שנים, ומאז הפכה לנתיב טיול יפהפה באמצע העיר. מוקפת מכל עבר בירוק, ממש קשה להאמין שאתה נמצא בתוך עיר. כשממול עוברים פה ושם רצים או רוכבים על אופניים, השלווה מקיפה ומדובר בטיול של כ-3 ק”מ של תענוג. החלק המרכזי מסתיים בשכונת הייגייט, שלידו יש תחנת רכבת, למי שמעוניין לסיים כאן את המסלול. מי שימשיך, ייצא מאה מטר קודם, בירידה ל- Northwood Road, ויתחיל לטפס במעלה הרחוב, עד המפגש עם Archway Road, שם יפנה שמאלה, יחצה את הכביש ומיד ימינה ל-Cromwell Avenue , ובתום הטיפוס המייגע הזה (שמה של השכונה כטופוגרפיה שלה – גבעה גבוהה) יגיע לרחוב המרכזי שלה כשמולו הכניסה לפארק ובית הקברות. בדקה שייקח לסדר את הנשימה, ניתן להסתכל במורד הגבעה אל שכונת איזלינגטון הקרובה, ולפניכם נפרש אצטדיון האמירויות, ביתה של ארסנל. נכנסים לפארק הקטן והחביב, משוטטים בין האגם הקטן והנוף הירוק השלו ומחפשים את הדרך לבית הקברות היפהפה, עם הקפלות, הקברים המיוחדים, הפסלים והמבנים הויקטוריאנים שבו, שם קבורים בין השאר לונדונאים מפורסמים ביניהם דגלאס אדאמס והנפטר הטרי מלקולם מקלארן. לאחר מכן ירידה קלילה במורד Swain’s Lane היישר אל הפינה הדרום מזרחית של המפסטד הית’. משם אפשר לטייל על השבילים, בין יער פראי, בריכות, אגמונים, שטחים פתוחים וגבעת הפרלמנט שבדרום הפארק, שהיא אחת הנקודות הגבוהות בעיר, וממנה ניתן לצפות על לונדון.

דרך יפה אחרת, שהוזכרה קודם, היא תעלת ריג’נט.

זוהי תעלה מלאכותית שנחפרה לפני כ-200 שנה, שימשה אז למסחר ומסלולה מתחיל מסביבות הנקרא Little Venice ומסתיים בתמזה בצד השני של העיר (ליד אותו מוזיאון ה- Ragged School במזרח העיר). החלק היפה והמתוייר ביותר שלה הוא החלק שמתחיל באותה Little Venice ונמשך עד שוק קאמדן לוק. מי שמעוניין לשלב טיול בריג’נט פארק, יכול להצטרף למסלול מהפינה המערבית שלו, ליד המסגד המרכזי. שם חוצים את הרחוב ופונים ימינה היישר אל המדרגות היורדות לתעלה ויובילו אתכם אחרי טיול מענג של כחצי שעה אל השוק המופלא בקאמדן לוק. בתי אחוזה יפהפיים, ערבות בוכיות, נופים מהממים, גם החיות של לונדון, סירות השייכות לאנשים ובתים על גדת התעלה, וסירות תיירים העוברות, ואליהן ניתן להצטרף בקאמדן לוק, או בקצה השני ב Little Venice. אם שפר עליכם מזלכם ונפלתם על סופ”ש שמשי, אל תחשבו פעמיים, עשו את דרככם אל או מהשוק דרך התעלה. המאותגרים מוזמנים לעשות את המסלול המלא, מפאדינגטון ועד התמזה, כ15 ק”מ סה”כ.

סיורים:

ישנן מספר חברות המציעות סיורים רגליים שונים ברחבי העיר. הגדולה, הותיקה והמומלצת שבהם היא London Walks. העיקרון פשוט, כל סיור מתחיל ונגמר יד אחת מתחנות הרכבת התחתית, שם גם נפגשים, מחפשים את המדריך שמניף את הברושורים גבוה למטרת זיהוי, משלמים ו…הולכים בעקבותיו. עשרות טיולים מרתקים, בעקבות דמויות מפורסמות, סיפורים ידועים, השופכים אור חדש על אזורים מוכרים ועל כאלה שפחות. לפרטים- www.walks.com

שייט:

 לא רק בתעלת ריג’נט ניתן לשוט, אחת מהדרכים המהנות והשונות לראות את לונדון היא בשיט על התמזה, שנעים תמיד, לפחות כל עוד מזג האוויר לא קר או גשום מדי. המסלולים נעים בין ווסטמינסטר ומזרחה עד סביבות גריניץ’ ומשם מערבה עד המפטון קורט. ישנם מפעילים שונים וטרוולקארד שבועי מקנה הנחה של 1/3 במחיר. חלק מהסירות מציעות נסיעה בשילוב ארוחות, ריקודים וכד’ והמחיר בהתאם. פירוט המסלולים והמחירים מופיע באתר:  www.tfl.gov.uk.

לאורך התמזה, אגב, פרוסים מסלולי הליכה רבים ומרתקים. מומלץ לחפש באתר   www.visitlondon.com את המדריכים המפרטים אותם.

מחוץ לעיר:

לונדון מהווה כר נוח לקפיצה לטיולים יומיים: מאזור ה Costwolds ואוקספורד/סטרטפורד שמצפון מערב, לאתרים מפורסמים כמו באת’ או סטונהג’ במערב, וקו החוף היפהפה שנמשך מדובר שמדרום מזרח לעיר ועד צוקי קורנוול הרחק במערב. לכולם ניתן לקפוץ ליום- יומיים, ברכב, רכבות, או טיולים מאורגנים.

בילויים:

לונדון היא גן עדן לבליינים. הווסט אנד מלא בתיאטראות מפורסמים, מועדונים, בתי קולנוע, פאבים, בתי אופרה ועוד. קטונתי מלהציע בילוי מסוים, כל אחד וטעמו הוא. אתרים רבים מציעים פירוט של האפשרויות, כל אחד שמע על הדוכנים בכיכר לסטר המציעים כרטיסי תיאטרון בהנחה, ולהלן פירוט של מספר אתרים המציעים כרטיסים להופעות מכל הסוגים והמינים:

אוכל וקניות:

לונדון מרושתת לחלוטין בכל טעם שרק תחלמו עליו. מדובר בעיר הקוסמופוליטית ביותר על פני כדור הארץ, ובהתאם גם המגוון שניתן למצוא בה. כך גם טווח המחירים, שנע בין זול ליקר עד רצח. מרכז העיר מלא במזללות מזון מהיר לכל טעם, ובתי קפה לא חסרים גם הם. חיבתם של אנגלים להמצאתו של לורד סנדוויץ’, בן עמם מהמאה ה-18 ניכרת גם היא בכל פינה בעיר. הסופרמרקטים מלאים באוכל מוכן זול למי שלא מעוניין להוציא כסף רב בתחום.

נפילתו של הפאונד והמשבר הכלכלי הפכו את אנגליה לגן עדן לקניות. המחירים בחנויות אינם יקרים כבעבר, ורשתות זולות כגון Primark מוצפות בקונים. השווקים הרבים מהווים עוד אופציית קניה זולה ומרתקת.

לחובבי המרצ’נדייז בתחום הכדורגל, רשת  SportsDirect תספק את מאווייכם, במחיר ובמגוון. מי שביקר בלונדון התוודע בוודאי לחנותLillyWhites בכיכר פיקדילי, אולם החנות הזו שייכת אף היא לרשת שרכשה אותה ושמרה את שם המותג. המוצרים והמחירים זהים לחנויות הרשת האחרות.

מלונות:

לנוסע העצמאי מוצע מבחר אדיר של מלונות, לכל גיל וכיס, מאכסניות פשוטות, מלונות קטנים ומשפחתיים, רשתות זולות ועד מלונות שלינה בהם דורשת משכנתא. הישראלי הממוצע אוהב להשתכן באזור רח’ אוקספורד או באזור Bloomsberry. אזורי מלונות זולים במיוחד הם בסביבות תחנות הרכבת Victoria, Paddington, Euston ו-Kings Cross. שתי האחרונות נוחות למי שמגיע ברכבת מלוטון, פאדינגטון למי שמגיע ברכבת ישירה מ-Heathrow. אזור בלומסברי מלא ברשתות מוכרות ולא יקרות, ואהוב מכיוון שנמצאת בו תחנה של הקו הכחול של הרכבת התחתית, פיקדילי, המגיעה ישירות לHeathrow-. אכסניות לצעירים נמצאות במקומות רבים, והמגוון האדיר מגיע גם לשכונות מרוחקות ומוזיל בהרבה את המחיר. כמו תמיד, עדיף לקרוא ברשת עדויות של אנשים שהתאכסנו בעבר, לפני שמזמינים.

אתרים להזמנות וביקורות:

 

10.09.2010