כל אחד ואחת מאיתנו צריכים לעמוד מאחורי דייויד מוייס

אומרים שאנחנו צריכים להתאים את עצמנו לתקופה. שזה הכדורגל המודרני, שאנחנו צריכים להפסיק להצטדק ולהתנהג כמו הקבוצות מהשורה הראשונה באירופה, שבאף אחת מהן מוייס לא היה נשאר.

אבל העניין הוא שאנחנו לא כמו כל אחת מהקבוצות בשורה הראשונה באירופה, אפילו לא קרוב. וזה בכלל לא קשור לזמנים מודרנים או לדייויד מוייס.

לפני כחודש ציינה מנצ’סטר יונייטד 56 שנים לאסון מינכן. אחרי האסון הנורא לקח לבאזבי חמש שנים לבנות קבוצה שתזכה בתואר (הגביע האנגלי), בסיום עונה שבה יונייטד התחמקה בקושי מירידה. חשבתי על זה שוב לאחרונה, שזה מעניין ומוזר שסביב כל הנרטיב של מינכן, אין דיבור על הזמן שיונייטד העניקה לבאזבי אחרי האסון לבנות קבוצה. אני חושב שאני יודע למה זה.

זה בגלל שאנחנו חושבים שאז זה היה שונה. אז מנג’רים היו מקבלים זמן. אז עולם הכדורגל לא היה פסיכי כמו היום, שמנג’ר ממונה בבוקר ומפוטר בערב. האמנם? עם השקת מפעל גביע האלופות בשנת 1955, ריאל מדריד זכתה בתואר בחמש שנותיו הראשונות. במהלך חמשת העונות המדהימות הללו, לריאל היו שישה מאמנים שונים. רק בעונת 58/9, עונה שבה היא זכתה בגביע אירופה, היו לה שלושה מאמנים שונים.

באותו זמן, יונייטד נתנה למאט באזבי את המפתחות ואת כל הזמן שבעולם. ובאזבי? במקום לקנות שחקנים כדי להחזיר את יונייטד לטופ ומהר, הוא המשיך בשיטה המהפכנית שלו, של קידום שחקני נוער, שיטה שהדהימה את אנגליה ואת העולם בפעם הראשונה שזה הצליח, אבל מי יאמין שהוא יוכל לעשות זאת שוב?

באזבי לא נמצא שם רק כי הוא הביא ליונייטד גביע אירופה

באזבי לא נמצא שם רק כי הוא הביא ליונייטד גביע אירופה

באזבי הפך את העניין הזה לחלק מהמורשת של יונייטד. המנג’ר הוא המחזיק במפתחות של המועדון בכל הפן המקצועי, ואין לזה שום קשר להצלחה. טומי דוקרטי הוריד את יונייטד ליגה ב-1974, שש שנים אחרי שיונייטד זכתה בגביע אירופה (דמיינו שהיינו יורדים ליגה העונה, זה אותו פרק זמן). הוא לא פוטר, הוא קיבל את ההזדמנות להחזיר את יונייטד לליגה העליונה ואכן עשה זאת תוך עונה אחת. כשהוא פוטר לבסוף זה לא היה קשור לכדורגל.

את אותו הדבר אפשר לומר על פרגוסון. אנחנו לוקחים כמובן מאליו את העובדה שהסקוטי לא פוטר ב-2006, אבל ברוב המועדונים בטופ האירופי, הוא לא היה מחזיק מעמד אחרי שלוש שנים נוראיות כמו אלו שיונייטד חוותה, עם רכש כושל לחלוטין וללא תקווה באופק. אבל זו מנצ’סטר יונייטד, זה מועדון שנותן זמן למנג’ר, כי הוא מעריך את תפקיד המנג’ר, כי הוא מאמין שזו לא עבודה של קוסמים, שבין רגע הופכים את המועדון לשלהם.

יכול להיות שיש אנשים שחושבים שזה צריך להשתנות. שעבורם מנצ’סטר יונייטד הוא מועדון מיוחד כי הוא מועדון מצליח. כי הוא המועדון שזכה בהכי הרבה תארי אליפות באנגליה, כי הוא המועדון שההצלחה שלו הייתה הכי עקבית בעשרים השנים האחרונות.

Mickey_Mouse_Man_Utd_Coll__2_by_Shottis

אני לא מאמין בכך. אני מאמין שיונייטד היא מיוחדת כי היא מייצגת ערכים שלא קיימים היום בכדורגל, כי בעולם מטורף, ציני וחסר רגשות, מנצ’סטר יונייטד המשיכה לשמור על קשר עם הקהילה ועם השורשים שלה כמו שאף מועדון אחר באירופה לא הצליח, ואעז לומר שאף מועדון אפילו לא חשב שזה מספיק חשוב לנסות.

אני חושב שזה מספיק חשוב. ואני חושב שחלק ממערכת הערכים של יונייטד הוא שאוהדים תומכים במנג’ר. רדו מהעץ. מה שאתם חושבים על מוייס לא מעניין את קצה השערה של ההלוואה וחיסכון שמלקולם גלייזר עושה על הראש שלו. זה לא ישפיע על כלום. לכן, כשאתם קוראים לפטר את מוייס, כל מה שאתם עושים זה חושפים את עצמכם כמי שלא מבינים (או לא מעניין אותם) מה זה אומר להיות אוהד מנצ’סטר יונייטד. לכו לדאבלין במשחק הבא, תעופו על שירים ותשתו בירה, ואל תחשבו על טקטיקה ועל קגאווה ועל הציוץ הבא של ריו פרדיננד. תהיו אוהדי מנצ’סטר יונייטד. תעמדו מאחורי דייויד מוייס, כי הוא המנג’ר. זה כל הסיבות שצריך.

http://www.youtube.com/watch?v=ZvYa-a-Uwmo

04.03.2014         תגים:     israeli redsאמונהדייויד מוייסהיסטוריהמנצ'סטר יונייטדמסורת