אברטון

מי שמצפה לפוסט פרידה מהסר, לא יקבל אותו כאן. לא עכשיו. יש לי הרבה מה להגיד על הודעת הפרישה, על המנג’ר שמבחינתי הוא הגדול ביותר בהיסטוריה, אבל לא עכשיו, אני לא מסוגל כרגע.

במקום, זה הפוסט שהתכוונתי לכתוב לפני הפרישה. הפוסט שהשבוע קיבל טוויסט נוסף שהפך אותו למרכז הסיפור.

תבינו, מה שחשבתי עליו השבוע לפני הודעת הפרישה, זה איך תיראה הקבוצה בעונה הבאה ובאיזו פרספקטיבה להסתכל על העונה הנוכחית. ומה שחשבתי במיוחד זה, איך בשנים האחרונות, הרבה רמזים לתשובות שאני מחפש, אפשר למצוא במשחקים מול קבוצה מסויימת – אברטון.

אחרי הכל, בשנים האחרונות, המשחקים מול אברטון הפכו לנקודות ציון משמעותיות עבור היונייטד, כאלו שלפעמים הגדירו עונות שלמות.

ב- 2006/7 נפלנו לפיגור 2:0 בגודיסון פארק לקראת סיום העונה וזה היה נראה שאחרי 3 שנים שחונות, האליפות שוב בורחת. אבל מחצית שניה הירואית סידרה לנו ניצחון 4:2 והקטר האדום המשיך לזחול משם עד לאליפות. אותו משחק היה כמה ימים לפני גומלין חצי גמר ליגת האלופות בסאן סירו והסר בחר להשאיר את רונאלדו על הספסל בגודיסון פארק בכדי שיהיה מוכן למילאן. תזכרו את העובדה הזאת כי נחזור אליה בהמשך.

ב- 2008/9 משחק הגביע מול אברטון היה החלק המשמעותי. חצי גמר אותו הפסדנו בפנדלים, אחרי שסר אלכס בחר להעלות הרכב משני לחלוטין בכדי לשמור את השחקנים החשובים באמת לליגה ולאירופה. זה היה איתות לגבי מה חשוב לנו יותר ומה פחות.

ב- 2009/10, הפסד לאברטון בגודיסון פארק לקראת הסיום היה אחת מהסיבות לאובדן האליפות באותה עונה.

ב-2010/11, שוויון 3:3 בגודיסון בתחילת העונה, אחרי שאיבדנו יתרון 3:1 בזמן פציעות, התחיל סוג של כדור שלג במסגרתו התקשינו מאוד להשיג נצחונות חוץ באותה עונה. הרמזים הראשונים למשבר עם רוני היו באותו משחק כאשר רוני סופסל, כביכול בגלל הקושי שלו עם הקהל של אברטון ובדיעבד הסתבר שבגלל בקשת העזיבה שלו. בתחילת אותה עונה, שני השחקנים המרכזיים בהתקפה שלנו שהחזיקו אותנו במירוץ היו נאני באגף ימין וברבאטוב בחוד. שניהם איבדו את המקום בהרכב לקראת סיום העונה לולנסיה וצ’צ’אריטו. בישול של ולנסיה לצ’יצ’ה בדקות הסיום מול אברטון הוביל לניצחון ביתי בדרך לאליפות באחד מהימים השמחים בחיי. את המשחק הזה לא ראיתי, ושמעתי על התוצאה ב- 8:00 בבוקר שעון מקסיקו, קצת לפני החתונה של בן דוד שלי.

את 2011/12 כולם זוכרים. הקאמבק הדרמטי של אברטון באולד טראפורד מ-4:2 ל-4:4 היה זה ששלח אותנו לדרבי המקולל ההוא רק במרחק של 3 נק’ מהסיטי. רק לחשוב שכמה ס”מ ימינה והכדור של אברה היה הולך לרשת ולא לקורה. מ-5:2 אברטון לא הייתה חוזרת והאליפות כנראה הייתה שלנו.

מה שמביא אותנו לעונה הנוכחית. לכאורה, בעונת אליפות שמוכרעת כ”כ מוקדם, אין הרבה טעם לייחס חשיבות למשחקים בודדים, אבל מבחינתי, דווקא שני המשחקים שלנו מול אברטון היו חשובים להגדרת העונה והעתיד שלנו.

זו הייתה ההופעה העלובה של וויין רוני הלא כשיר בעליל במחזור הפתיחה שגרמה לסר אלכס לספסל אותו במחזור הבא ותחילת האיתות על השינוי במעמד של רוני.

זו הייתה ההחלטה להעלות הרכב חזק מול אברטון באולד טראפורד, 3 ימים לפני המשחק הראשון מול ריאל מדריד כשהפער בטבלה עומד על 9 נקודות, שאותתה על סדר העדיפויות שלנו לעונה – הליגה מעל הכל, השאר זה בונוס. תחשבו על אותו משחק ב-2007 בגודיסון פארק, איך למרות 3 שנים בלי תואר, פרגוסון עדיין ספסל את רונאלדו מול אברטון בכדי לשמור אותו לאירופה ותשוו את זה לבחירת ההרכב מול אברטון השנה.

Moyes Ferguson

ואז בא יום רביעי האחרון – הודעת הפרישה הארורה. ועכשיו יש לנו מנג’ר חדש, והוא מגיע מ…אברטון. אז אחרי הזעזוע שעברנו, אם נביט שוב על המשחקים בין היונייטד לאברטון, אני מגלה שאולי צריך להסתכל בכלל על הצד הכחול של המשוואה. שוב ייתכן שחלק מהתשובות לתהיות שלנו לגבי העונה הבאה מצויות במשחקים מול אברטון, אבל על הספסל של אברטון.

המשימה שעומדת בפני דייויד מוייס היא כנראה המשימה הכי גדולה שעמדה בפני איזשהו מנג’ר בהיסטוריה של הכדורגל. להחליף מנג’ר כ”כ נערץ, אהוד ומעוטר, באחד המועדונים הגדולים בהסטוריה, תחת עינה הבוחנת של התקשורת וכל אחד עם חיבור לאינטרנט. אני לא מקנא במוייס.

וההחלטה הראשונה והכי חשובה שמוייס צריך לקבל, נוגעת ליוצא אברטון אחר. וויין רוני. מוייס צריך להחליט מה לעשות עם רוני. להבטיח לו תפקיד מפתח ולשכנע אותו להישאר? לשחרר אותו למרבה במחיר?

תשכחו מבקשת העזיבה של וואזה. זה קרה כשהמנג’ר היה סר אלכס. הכל השתנה עכשיו. מבחינת שני הצדדים.

יחליט מוייס מה שיחליט, יעשה מה שיעשה, הנושא של וויין רוני הוא זה שיכתיב את המשך הקיץ שלנו. וזה הולך להיות חתיכת קיץ. עמוס, לחוץ, קשה ואמוציונלי. הדבר היחידי שבטוח הוא שיהיו המון שמועות. אני מקווה ומאמין שאת הגה הספינה מנווט האדם הנכון להתמודד עם זה.

Welcome aboard David. Do us proud!

10.05.2013         תגים:     אברטוןאלכס פרגוסוןדייויד מוייסוויין רוניכריסטיאנו רונאלדומנצ'סטר יונייטד