סיקור המפגש בבאקה: “מאוחדים סביב יונייטד”

“מאוחדים סביב יונייטד”
מנצ’סטר יונייטד – סוואנזי, קפה מיאר, באקה אל-גרביה, 11.1.14.

מאת חנין שיבלי

בשבת האחרונה התאספו אוהדי מנצ’סטר יונייטד בישראל לצפייה במשחק נגד סוואנזי. זה לא היה סתם מפגש רגיל; בפעם הזו היה משהו מיוחד.

לקהילת האוהדים של מנצ’סטר יונייטד בישראל – כנראה מועדון האוהדים הגדול ביותר בארץ כשמדובר בקבוצה אירופאית – חברים וחברות מכל קצוות החברה הישראלית: נשים, גברים; חילונים, דתיים; אשכנזים, מזרחים; יהודים, ערבים וכל השאר. כמועדון אוהדים שמכבד ומוקיר את הפסיפס החברתי של החברים בו, הוחלט לעשות מעשה: כפי שהחברים הערבים במועדון מגיעים באופן קבוע למפגשים השונים בערים היהודיות או המעורבות, כך הגיע הזמן שנכבד אותם ונגיע אליהם.

ה-Israeli Reds בתמונה קבוצתית.

 

וכך היה. לבשתי את הצעיף האדום, לא לפני שאילצתי את אבא שלי ללבוש גם הוא בגדים בצבע המתאים ויצאנו לכיוון באקה אל-גארביה, שם קבענו להיפגש. עם הגיענו למקום, נפגשנו עם מספר אוהדים שהיו במקום. כולם לחוצים לקראת המשחק, כמונו. בזמן האחרון הקבוצה למדה להרגיל אותנו שאסור לקחת שום דבר כמובן מאליו, ואין סמלי מהמפגש הזה להדגיש זאת: במדינת ישראל 2014 נדמה שגורמים רבים עושים ככל שביכולתם כדי לשמר את ההבדלים והמחיצות החברתיות הקיימות בין חלקים רבים בחברה, אך מי כמו קבוצת הכדורגל האהודה על כולנו מסוגלת לכך.

משפחת שיבלי המאוחדת. צילום: סימון מגזינר

 

וזה בדיוק מה שהיא עשתה בערב הזה, בהרבה יותר ממובן אחד. בתוך בית קפה אחד נשמע בליל של מבטאים, קולות וצורות הגיה שונות של שפות שונות אפילו יותר, אך דבר אחד מאחד את הדוברים: כולם שרים את אותן המילים, כולם מעודדים משל היו בקומה השנייה של הסטרטפורד אנד, כולם מאחורי הקבוצה.

במקום עברית, ערבית, רוסית ואנגלית, הנוכחים דיברו כולם בשפה אחת, שפה אותה חולקים כ-300 מיליון איש ברחבי הגלובוס: לשפה הזו קוראים מנצ’סטר יונייטד. מחד נשמעים חבורת אנשים שלהוטים לספר לכם על ילד שיכול לעשות הכל, ומאידך בוקעת קריאת “יאללה”, הכל במטרה אחת: להביע תמיכה, לא משנה כמה קשה.

המשחק מתחיל. מתח על הפרצופים של כולם. נדמה שהריטואל הקבוע מהמשחקים האחרונים חוזר על עצמו שוב: שליטה במשחק, התלהבות, אבל חוסר בתוצרים משמעותיים בחלק האחרון של המגרש. הלחץ הלך וגבר, עד אשר הגיעה לה המחצית, זמן שנועד להסתכל אחורה, לדבר על מה עשינו טוב יותר או פחות, ובעיקר להירגע.

צופים במשחק

לא הפעם, מסתבר. נתבקשנו להישאר ישובים במקומותינו. מעט זמן לאחר השריקה לסיום המחצית, הגיעה הפתעה: אחד ממארגני האירוע, העיתונאי אחמד עוויסאת, וג’מאל מג’אדלה ממלא מקום ראש העיר, עברו בין באי המפגש וחילקו פרחים ובקלאוות. מעבר להפתעה הנעימה, הטעימה ועתירת הקלוריות, התעניינו גם המארחים שלנו לגבי מקום מוצאינו, איך עברה הנסיעה, האם מצאנו את המקום וכו’. ניתן לקבוע בקלות שמדובר בחווית אירוח אותה לא חווינו באף אחד מביקורינו הרבים ב-3 שנותיו של הסיבוב השנתי ברחבי הארץ.

הפתעה

ממלא מקום ראש העיר, ג’מאל מג’אדלה, מחלק במחצית פרחים לאוהדים

 

אחרי כזו הפסקה, לא פלא שהמחצית השנייה כבר נראיתה אחרת לגמרי. אמנם אבא שלי כבר נטש, אך ההפסד כולו שלו, היות שמספר שניות מהפתיחה אנטוניו ולנסיה כבר העלה את יונייטד ליתרון בזכות עוד מהלך מופלא של הילד שיכול לעשות הכל, כש-13 דקות מאוחר יותר הנסיך המדליק מלונגסייט, מנצ’סטר, הלוא הוא דני וולבק, הכפיל את ההובלה. עד הסיום עוד היו הזדמנויות פז לכריס סמולינג ושינג’י קגאווה, שהוחמצו באופן לא ברור, אך תוצאת הסיום סוף סוף מאירה פנים לאדומים.

מימין לשמאל: בארי חזק (עורך האתר הרשמי), יונתן טרנר (ממנהלי מועדון האוהדים), אדריס מורסי (ראש ועדת הספורט בבאקה), ג’מאל מג’אדלה (ממלא מקום ראש העיר) ואחמד עוויסאת (עיתונאי)
צילום: סימון מגזינר

 

הקבוצה אולי תרמה את חלקה למפגש, אך אין ספק שבעזרת האירוח המופלא שהעניקה באקה אל גארביה למועדון האוהדים של יונייטד בישראל, הפך המפגש הזה למיוחד באמת. זה לא היה סתם ניצחון; זה היה ניצחון מהול בטעם בקלאוות וריח נרגילה, ניצחון שאיחד קבוצות שונות של אנשים שייתכן שבסיטואציה אחרת היו מפולגות לחלוטין, אך כאמור, מי כמו קבוצת הכדורגל האהודה עלינו מסוגלת לגשר על הכל, ומי כמו באקה אל גארביה מראה שקבלת השונה ממך היא הדרך הנכונה בה כולנו צריכים ללכת. יצאנו מהמפגש בדרך חזרה הביתה. מי דרומה, מי צפונה, אך כולנו מאוחדים בדבר אחד ששום פער גיאוגרפי לא יכול לשנות: מאוחדים סביב יונייטד. כן ירבו.

15.01.2014         תגים: