מי אתה לואיס נאני?

בסגל של היונייטד אין אף שחקן שהדיעות לגביו כל כך מפולגות כמו לואיס נאני.

קשה למצוא אנשים שחושבים שלואיס נאני הוא שחקן טוב שצריך להיות בקבוצה. רוב מכריע של האוהדים מתחלקים לשתי קבוצות – אלו שחושבים שנאני הוא סופרסטאר בהתהוות ואלו שחושבים שבמדי היונייטד לא ייצא מנאני כלום ועדיף להעיף אותו כמה שיותר מהר

כמובן, יש את הסיכוי שנאני כבר לא יהיה ביונייטד תוך כמה ימים, ולכן רציתי לומר כבר עכשיו כמה דברים בנושא.

הראשון הוא שבמצב הנוכחי, שום תועלת כלכלית גדולה לא תצא ליונייטד מלמכור את נאני, בטח שלא בינואר הקרוב. החוזה הנוכחי של נאני מסתיים בקיץ 2014. אם נמכור אותו בקיץ, כסף גדול לא נראה מזה, משהו כמו 10-15 מיליון. לא מוגזם לשער שזה לא הסכום שבאמצעותו ניתן להביא סופרסטאר עולמי לעמדת הקיצוני ואם התוכנית היא להביא שחקן אלמוני, צעיר ומבטיח בזול לעמדה הזאת, אז סביר שיש לנו את המשאבים לזה גם בלי למכור את נאני.

למכור אותו בינואר ולהביא מחליף מיידית סתם יסבך אותנו עוד יותר כי גם ככה קשה להביא שחקנים באמצע העונה במחיר סביר גם בלי כל הקשיים הנלווים – תיתכן מוגבלות ברישום שחקן חדש לליגת האלופות (אם שיחק כבר במפעל העונה), שחקנים חדשים שמגיעים באמצע העונה זקוקים לזמן להתאקלם ולהשתלב וכו’. היות ואנחנו קצת “רזים” בעמדות הקיצוניים כבר עכשיו, למכור את נאני עוד העונה ולהביא במקומו שחקן שסביר שלא יתרום הרבה לפני העונה הבאה, זה לא פתרון טוב.

הדבר השני שצריך להבהיר זו ההיסטוריה של נאני. לא מלהיב אותי הניסיון לשייך את כל התרומה של נאני ליונייטד לחלק טוב אחד בעונת 2010/11. אני חושב שהוא תרם יותר מזה.

נתעלם לרגע משתי העונות הראשונות שלו, אז רונאלדו עוד לבש אדום וגיגס היה ילד צעיר בן 35.

העונה הראשונה שלו כמי שאמור להוות בורג משמעותי הייתה 2009/10. הוא פתח אותה בצורה בינונית ובנובמבר נפצע במשחק חוץ מול וולפסבורג ונעדר לחודשיים. בדצמבר 2009 היו שמועות חזקות שנאני בדרך החוצה וכבר היו דיווחים על עסקת חליפין סגורה עם בנפיקה – נאני תמורת די מאריה (תחליפו את די מאריה בחאמס רודריגז ואת בנפיקה בפורטו. לא נשמע מוכר?). בפועל, נאני חזר מפציעה בינואר 2010 וסיים את אותה עונה בצורה מצוינת. בישול לרוני במינכן, צמד נגד באיירן באולד טראפורד, שער ובישול מול ארסנל באמירויות, שער קריטי וסחיטת פנדל שניצחו את טוטנהאם, בישול למאקדה נגד צ’לסי ושער ניצחון נגד סנדרלנד היו בין הדברים שעשה בשביל להחזיק את העונה שלנו בחיים עד למחזור האחרון.

את עונת 2010/11 הוא פתח מצוין ולצד ברבאטוב החזיק את הקבוצה מבחינה התקפית כשוויין רוני התעסק בכל דבר חוץ מכדורגל. נאני היה כנראה השחקן הכי טוב של הקבוצה בערך עד חודש מרץ והופעת הבלהות שלו מול ליברפול באנפילד שהסתיימה בתיקול המכוער ההוא של קראגר. מאותו רגע ועד סיום אותה עונה, נאני לא היה משמעותי במיוחד (למרות שהבליח עם שער ובישול בדרבי) , אבל סיים כמלך הבישולים של הליגה. אני חושב שהגיוני לטעון שבלעדיו לא היינו זוכים באליפות.

גם את העונה שעברה נאני פתח די טוב. אותו דרבי מקולל מול סיטי היה נקודת מפנה עבורו. הוא היה חלש כמו כולם באותו יום ומאותו משחק, העונה שלו נתקעה. הוא סבל מכמה פציעות וגם כשהיה כשיר לא היה יציב. את העונה הוא דווקא סיים לא רע, אבל לא משהו מיוחד (ובכ”ז, 8 שערים בפחות מ-30 הופעות בליגה).

מה שמביא אותנו לעונה הנוכחית. פתיחה לא טובה, עם הבלחות פה ושם (לא שונה מרוב החלק הקדמי שלנו) ופציעה במשחק החוץ מול בראגה שעדיין משביתה אותו. כמובן שחוזר הריטואל של שמועות העזיבה שלו.

בשורה התחתונה, סך התרומה של נאני ליונייטד הוא “במפתיע” איפשהו באמצע. תקופות נהדרות לצד תקופות של חולשה עם הבלחות. ממש לא סופרסטאר עולמי, אבל גם לא שחקן של שלושה חודשים וזהו.

הדבר השלישי בקשר לנאני, הוא נושא הנאמנות. תזכרו שאנחנו מדברים כאן על שחקן פורטוגזי שבא מספורטינג ליסבון ולא זכור לי שמישהו אי פעם העמיד פנים שהוא אוהד יונייטד מינקות. הוא בא לאולד טראפורד בכדי להתפתח ולהתקדם כשחקן. למרות נקודת הפתיחה הזאת, לא זוכר שאי פעם שמעתי ממנו הצהרות שמביעות חוסר כבוד למועדון. היה איזשהו ראיון השנה שבו הוא דיבר על כך שעתידו לא בהכרח ביונייטד. לא משהו בעייתי, בטח שלא כשחושבים על זה שהוא באמצע מו”מ על חוזה חדש וליונייטד אין שום בעיה להדליף סיפורים עליו לתקשורת בכדי לחזק עמדה במו”מ מולו. גם עם הדיווחים על המשכורת שביקש מהיונייטד (120,000 פאונד בשבוע) לא נשמעים לי מוגזמים. שחקנים שהשיגו הרבה פחות ממנו, גם ביונייטד וגם מחוץ לה, מרוויחים הרבה יותר.

בסה”כ, נאני מראה הרבה כבוד למועדון למרות שהוא נמצא במצב בעייתי ולמרות שהמועדון לא בהכרח מראה הרבה כבוד כלפיו.

הדבר הרביעי שקשור ללואיס נאני ומהווה מחלוקת הוא הכישורים שלו. נאני בועט לא מעט בעיטות לא מוצלחות לשער וגם מאבד יחסית די הרבה כדורים, אבל לא צריך להיסחף. דיבורים כאילו כל בעיטה שלו היא ביציע ושהוא כביכול מאבד כל הכדור, חוטאים למציאות ולא מקדמים שום דבר.

לדעתי, הדברים שנאני יכול לעשות ועושה בפועל, מאוד עוזרים לקבוצה, גם כשהם לא מצליחים. כי לבעוט הרבה לשער ולכדרר הרבה, אלו בדיוק הדברים שפותחים הגנות. אם נאני יבעט ויכדרר פחות, אז הסטטיסטיקה שלו תראה יותר טוב, אבל הוא גם יהיה הרבה פחות אפקטיבי. היריבות שולחות עליו שני שומרים בגלל שהוא בועט הרבה ובגלל שהוא מכדרר הרבה ואלו הדברים שמאפשרים ליונייטד ליצור חורים בהגנת היריבות. תוסיפו לזה את התנועה החכמה שלו לשטחים מתים והיכולת שלו לבעוט או למסור בשתי הרגליים וזו הסיבה מדוע נאני חשוב ליונייטד (אבל לא חיוני או בלתי ניתן להחלפה).

הבעיות הגדולות של נאני בכלל לא קשורות לכדורגל. הן מנטליות לחלוטין. התגובה של נאני למשחקים שמתחילים חלש או לאלימות מצד היריבה הן לא טובות – כשזה קורה, הוא נוטה או להיעלם או לנסות יותר מדי. יש לו קושי עצום בלהמשיך ולשחק רגיל כשהפעולות הראשונות שלו לא הולכות או כשהיריבים מכסחים אותו ומכאן נובעים רוב הדברים שנראים מבחוץ כאגואיסטיים או חוסר היציבות שלו. הוא גם צריך קצת יותר מדי ביטחון שבא מבחוץ ומתקשה לתרום כשהוא לא משחק קבוע, זו גם בעיה מנטלית.

שימו לב שהצלחתי להחזיק עד עכשיו בלי להשוות את נאני לרונאלדו. אני גם לא אעשה את זה. נראה לי שגם נאני יודע שהוא לא רונאלדו ומההתבטאויות הפומביות שלו אני מבין בעיקר את הרצון הגדול שלו למצות את מה שיש ברגליים שלו, בלי קשר לרונאלדו.

כשאני חושב על החבילה המלאה של לואיס נאני, הדיעה שלי היא שאין סיבה להעיף אותו מהמועדון. בטח שלא בינואר הקרוב. הוא שחקן חשוב למערך שיכול לתרום ובפועל תורם הרבה. הוא יכול לתרום עוד יותר אם יתגבר על הקושי המנטלי הזה, אבל גם אם לא, זה בסדר גמור. גם ככה הוא שחקן טוב מאוד, פשוט לא סופרסטאר. מנצ’סטר יונייטד יכולה די בקלות להסתדר בלעדיו, בהחלט אפשר להחליף אותו, אני פשוט לא חושב שזה מה שצריך לעשות.

25.12.2012         תגים:     וויין רוניכריסטיאנו רונאלדולואיס נאנימנצ'סטר יונייטדראיין גיגס